חומצה סליצילית? מה זה בעצם?

חומצה סליצילית היא מרכיב נפוץ במוצרי טיפוח עור הפנים ומשמשת לטיפול במגוון מחלות עור. במאמר זה ננסה להבין מה היא חומצה סליצילית, היתרונות שלה, כיצד להשתמש בה, תופעות לוואי אפשריות וכיצד לבחור את המוצר הנכון לשימוש לניקוי הפנים.

 

מהי חומצה סליצילית?

חומצה סליצילית היא חומצה בטא הידרוקסי (BHA) המופקת מקליפת ערבה. זוהי חומצה אורגנית גבישית חסרת צבע, חסרת ריח ובעלת טעם מר שהשימוש בה נמצא לרוב במוצרי טיפוח כגון סבון פנים, קרם לחות כאלה המותאמים לטיפול בפצעים, חצ’קונים, אקנה ועוד.

החומצה עוזרת להפחית דלקות ומחלות עור, להפחית את ייצור השומן בעור ולהמריץ את ייצור חלבון הקולגן שמשמש גם לטיפול באקנה, יבלות, פסוריאזיס ואקזמה. בעזרת תכשירים המכילים את החומצה כגון סבוני פנים למיניהם שעזרתם ננקה את הפנים ונקבל עור רענן וזוהר.

 

מה לבדוק לפני שמשתמשים בתכשירים בעלי חומצה סליצילית?

חשוב לחפש מוצר שמיועד במיוחד לסוג העור שלך. ראשית רצוי וחובה להתייעץ ולקבל חוות דעת מקוסמטיקאית שתדע לאבחן את סוג הבעיה וסוג העור ולהמליץ על המשך הטיפול.

בנוסף, המוצר צריך להיות נקי מכימיקלים וריחות קשים, שכן אלו עלולים לגרות את העור. חשוב לוודא שהמוצר נבדק ואושר על ידי רופא עור, כדי שתוכלו להיות בטוחים שהוא בטוח ויעיל. לדוגמאות עבור מוצרים כאלה ניתן לראות באתר את המוצרים מחברות המותג KB Pure וחוה זינגבוים.

 

יתרונות השימוש בסבון פנים המכיל חומצה סליצילית

סבון פנים המכיל חומצה סליצילית הוא אופציה מצוינת לבעלי עור נוטה לאקנה. החומצה עוזרת לפתוח נקבוביות עור סתומות, להפחית פצעונים ופצעים ולאזן את ייצור השומן בעור הפנים. השימוש בסבון פנים עוזר גם להפחית דלקת ואדמומיות, לנקות פגמים קיימים ולמנוע התפרצויות עתידיות. בנוסף, זהו פילינג עדין שעוזר להסיר תאי עור מתים וחושף עור בהיר וחלק יותר. 

חשוב להשתמש נכון בסבון פנים עם חומצה סליצילית על מנת להפיק ממנו את המרב. החל בהרטבת הפנים במים פושרים ומריחת כמות נדיבה של הסבון על עור הפנים, והמשך בעיסוי עדין של העור למשך דקה או שתיים. לאחר מכן יש לשטוף את הסבון מהפנים בעזרת מים פושרים. 

חשוב מאוד להיזהר שהחומר לא ייכנס לעיניים ולאיזורים רגישים.

תופעות לוואי אפשריות

חומצה סליצילית עלולה לגרום לגירוי ויובש. חשוב לקרוא את רשימת הרכיבים על המוצר ולבחור מוצר המתאים לסוג העור שלך על מנת לקבל את התוצאה המיטבית. כאשר משתמשים במוצרי חומצה סליצילית, חשוב להתחיל בריכוז נמוך ולהגדיל בהדרגה את כמות השימוש. עם הזמן, העור יתרגל למוצר וניתן להעלות את הריכוז בעזרת מוצרים מרוכזים יותר.

בשימוש לא נכון, כזה שמתבצע ללא ייעוץ עם קוסמטיקאית פרא רפואית עשוי לגרום לתחושת צריבה כאשר מורחים אותו על העור. ככלל צריך לדעת, שבמידה ומתרחש גירוי בעור, עדיף להפסיק את השימוש ולהתייעץ עם קוסמטיקאית או רופא עור.

בנוסף, חשוב לציין כי חומצה סליצילית עלולה להגביר את רגישות העור לשמש, ולכן חשוב להשתמש בקרם הגנה על בסיס יומיומי בעת שימוש במוצרים אלו. הדבר הטוב ביותר הוא לבצע את טיפול הפנים בלילה לפני השינה ולהימנע מחששות.

 

לסיכום

לניקוי ושטיפת הפנים השתמשו בסבון פנים המכילי מרכיבים בעלי חומצה סליצילית כך תוכלו להרגיש את העור רענן ובריא יותר.

חומצה סיליצילית